CRUD İşlemleri

April 7, 2018 Berkay Gülyaz 0 Comments

Merhaba arkadaşlar. Geçen yazımda hatırlayacağınız üzere bir üniversitenin veritabanını tasarlamıştık ve bir sonraki yazıda bu veriabanındaki tablolarda “CRUD” işlemlerini göstereceğimi söylemiştim. İşte o gün geldi çattı. Günlerdir bu anı bekliyordum ve işte olmak istediğim yerdeyim. Buradan beni bugüne kadar büyük bir zahmetle yetişti…

Şimdi yazının başlığında da görmüş olduğunuz üzere bugün CRUD işlemleri yapacağız. Peki bu işlemler nedir? İlk önce açılımını yazayım;

CRUD(Create,Read,Update,Delete) yani tablolara kayıt eklemeyi,silmeyi,kayıtları güncellemeyi ve kayıtları görüntülemeyi sağlıyor bu işlemler. Hadi bir kayıt ekleyelim. MsSql’i açın ve yukarıda menüde bulunan “New Query” butonuna tıklayın.

İlk önce her zaman olduğu gibi veritabanımıza erişelim.

Use UniversityDb

Şimdi ise üniversite tablosuna ilk kayıdımızı ekleyelim.

Insert Into University(Name,Adress,Phone,Fax) values ('İstanbul Ayvansaray Üniversitesi','Balat','444 76 96','212 621 45 03')
Insert Into University(Name,Adress,Phone,Fax) values ('Doğuş Üniversitesi','Acıbadem, Kadıköy',' 444 79 97','216 327 96 31')

Hemen açıklıyorum bu yaptığımızı. İlk önce hangi tabloya kayıt ekleyeceğimizi seçiyoruz. Sonra bu tablonun içerisindeki kolonları parantez içerisinde yazıyoruz. Id kolonunu yazmıyoruz çünkü kendisi identity olduğu için otomatik olarak artıyor. Sonra değerleri(values) parantez içerisinde giriyoruz. Dikkat edin eklediğim tüm bilgileri tırnak içerisinde yazdım. Bunun sebebi ise hepsinin bir char dizisi olması. Yani hepsinin bir karakter olması nedeniyle tırnak içerisinde yazdım.

Hadi şimdi bu kayıt eklenmiş mi eklenmemis mi bi bakalım.

select * from University

AAA ne gördük öyle kayıt eklenmiş. Şimdi ise bu komutu açıklayayım. Bu kod bizim kayıtlarımı görmemizi sağlıyor. Select yani seç, neyi seçeyim? From University yani üniversite tablosu içerisindeki tüm kayıtları. ” * “ hepsi anlamına gelir. Hepsini görüntüleyebildiğiniz gibi kolon olarak da görüntüleyebilirisiniz.

select Name from University/*Ad kolonunu gösterir*/
select Phone from University/*Telefon kolonunu gösterir*/
select Adress from University/*Adres kolonunu gösterir*/
select  Fax from University/*Fax kolonunu gösterir*/

Update komutunu da görelim.

Update University Set Name = 'Ayvansaray Üniversitesi' Where UniversityId =1

Burada da üniversite tablosunda Id’si 1 olan kayıtın adını değiştirdik.

Son olarak ise silme işlemini göstereyim.

Delete University where UniversityId=2

Silme işlemini Id’ye göre yapıyoruz bu sayede uzun uzun kolonları yamaya gerek kalmıyor.

Umarım faydalı olmuştur hepinize iyi çalışmalar 🙂

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked *