SQL’de Sorgular

June 2, 2018 Berkay Gülyaz 0 Comments

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün Northwnd veritabanını kullanarak sorgu işlemleri yapacağız. Peki nedir bu sorgu işlemleri? Sorgu işlemleri veritabanındaki tablolarda bulunan kayıtların ister tamamını ya da isterseniz filtreleyerek sadece istediğiniz kayıtları görmenizi sağlayan sorgulardır. Hadi başlayalım.

Yine her zamanki gibi veritabanımıza ulaşıyoruz. Hatırlarsanız geçen yazımda NORTHWND veritabanı kurulumundan bahsetmiştim. Eğer ki kurmadıysanız o yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Use NORTHWND

İlk önce genel sorgulama yani bir tablodaki tüm kayıtları getiren sorguyu yazalım.

Select * From Employees

Bu sorguda Employees(çalışanlar) tablosundaki tüm kayıtları getiriyoruz. Buradaki * tümü anlamına gelir. Sorguyu execute ettiğiniz zaman EmployeeId, FirstName, LastName, Title gibi Employees tablosu içerisindeki kolonlara ait bilgileri göreceksiniz.

Şimdi sorgumuzu filtreleyelim. Bu seferde Employees tablosu içerisindeki kolonlardan sadece ad, soyad, ünvan, doğum tarihi ve şehir gelsin.

Select FirstName,LastName,Title,BirthDate,City From Employees

Bu sorguyu çalıştırdığınızda sadece yukarıdaki kodda istediğiniz kolonların geldiğini göreceksiniz.

Şimdi işi biraz daha zorlayalım. Mesela Employees tablosu içerisindeki kayıtlardan şehiri Londra olan kayıtları getirelim.

Select * From Employees Where City='London'

Burada Employees tablosundaki tüm kayıtları baz almasını söylüyoruz ve sonra şehiri Londra olan kayıtları getirmesini sağlıyoruz.

Artık “Like” sorgularına geçelim. Like sorguları tablodaki kayıtlar arasından başında veya sonunda a harfi olan ya da içerinde herhangi bir harf topluluğunun bulunduğu kayıtları getirmemizi sağlıyor. İlk önce adının baş harfi A olan kişileri getirelim.

Select * From Employees Where FirstName Like 'A%'

Bu sorguyu çalıştırdıktan sonra 2 ve 9 numaralı kayıtlar gelecek.

Şimdi adının içerisinde A harfi geçen kayıtları getirelim

Select * From Employees Where FirstName Like '%A%'

Şimdi de adının 3. harfi n olan kayıtları getirelim.

Select * From Employees Where FirstName Like '%__n%'

Sorgular burada bitiyor. Hepinize iyi çalışmalar 🙂

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked *