Veritabanı – Tablolar Nasıl Oluşturulur? Tabloların Veri Tabanındaki Önemi

February 24, 2018 Berkay Gülyaz 0 Comments

Merhaba, bir önceki yazımda veritabanına ufak bir giriş yapmıştım. Bu yazımda da veritabanının kalbi diyebileceğim bir konuya giriş yapıyorum.

İlk öncelikle MsSQL programımızı açıyoruz. Daha sonra üst panelde bulunan New Query butonuna tıklıyoruz ve karşımıza beyaz bir sayfa geliyor. Kodlarımızı bu sayfada yazıyoruz. Şimdi veritabanımızı oluşturalım. Veritabanını oluşturmak için

 • Create DatabaseNameDB

yazmanız yeterli olacak.Evet gerçekten yeterli olacak. Daha sonrasında solda bulunan menüdeki Databases klasörüne (oluşturduğumuz tüm veritabanlarımız burada bulunur) sağ tıklayıp refresh ettiğimizde veritabanımız bu klasöre gelecektir.

Gelelim bir sonraki işlemimize. Bir sonraki işlemimiz bizi oluşturduğumuz veritabanına götürmeyi sağlıyor. Eğer ki bunu unutursak oluşturduğumuz tüm tablolar otomatik olarak System Databases klasörü içerisinde bulunan master database gider.Bunun için

 • Use DatabaseNameDB

yazmanız yeterli olacak.

 

Yazının girişinde veritabanının kalbi diyebileceğim bir konuyu anlatacağım demiştim. Şimdi bu konuya geçelim. Tablolardan bahsedeceğim. Tablolar bir veritabanının olmazsa olmazıdır. Tablolar olmadan veritabanının bir anlamı olmaz. İşte o yüzden veritabanının kalbi tablolardır. Peki tablolar nasıl oluşturulur?

 • Create Table User(
   	UserId int identity(1,1)
   	UserName nvarchar(40),
   	UserSurname nvarchar(40),
   	Password nvarchar(30)
  )

Bu şekilde tabloları oluştururuz.

Bugünkü yazım bu kadar umarım bir fayda sağlamıştır.

 

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked *